Niestandardowe rodzaje urządzeń do transportu w halach i magazynach

W wielu dziedzinach gospodarki wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia transportowe. Do tych, które wykorzystywane są naprawdę bardzo często należą przenośniki taśmowe lub rolkowe. Są jednak takie ładunki, których nie da się przenieść przy ich pomocy.

Niestandardowe rodzaje urządzeń do transportu w halach i magazynachJaki ładunki transportuje się przenośnikami łańcuchowymi?

W takich przypadkach dość powszechnie stosowane są przenośniki łańcuchowe. Służą one przede wszystkim do transportu bardzo ciężkich ładunków. Można nimi transportować ładunki o maksymalnej wadze 1500 kilogramów. Często transportuje się nimi także ładunki o nietypowych, bardzo dużych gabarytach.

Jak odbywa się transport?

Do transportu ładunków służą cięgna łańcuchowe. W zależności od tego, jakie są potrzeby danego użytkownika przenośnik łańcuchowy może składać się z dwóch, maksymalnie z pięciu cięgien. Nieodzownym elementem przenośnika łańcuchowego jest profil ślizgowy, po którym przesuwane są łańcuchy. Profil ślizgowy wykonywany jest z materiałów, które charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Zaletą przenośnika łańcuchowego jest cicha praca i duży udźwig. Kolejna zaleta tych przenośników to prosta, stabilna i trwała konstrukcja nośna. W zależności od rodzaju transportowanych ładunków mogą być wyposażane w dodatkowe akcesoria: nakładki z gumy lub tworzywa sztucznego oraz w zabieraki. Te dodatkowe akcesoria są przydatne, kiedy przenoszone ładunki muszą być chronione przed zagnieceniem czy zarysowanie. Stosuje się także wtedy, kiedy powierzchnia podparcia ładunku musi być większa.

Jakie jeszcze zalety mają przenośniki łańcuchowe?

Przenośniki łańcuchowe to urządzenia bardzo trwałe i niezawodne. Są proste w obsłudze i konserwacji. Są odporne na zanieczyszczenia. Ich niewątpliwą zaletą są także niskie koszty eksploatacji i serwisowania. Można nimi transportować bardzo różnorodne ładunki w miejscach, w których nie sprawdzają się podajniki taśmowe czy transportery rolkowe. Sprawdzają się nie tylko w magazynach, ale także różnego rodzaju halach produkcyjnych.

Przenośniki łańcuchowe to jeden z rodzajów popularnych urządzeń transportowych. Z całą pewnością odgrywają ogromną rolę w transporcie najróżniejszych przedmiotów. Warto więc o nich pamiętać, ponieważ istotnie ułatwiają pracę.