Jak poprawnie rozliczyć dotacje unijną

Jak poprawnie rozliczyć dotacje unijną

Dotacje dla MŚP ( małych i średnich przedsiębiorstw ) przeznaczone są dla każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalności na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ich pozyskanie jest olbrzymim sukcesem, bo mogą w sposób znaczący wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa. Niemniej ważne jest jednak ich właściwie rozliczenie.

Rozliczenie dotacji unijnej najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, która zawodowo zajmuje się projektami związanymi z dofinansowaniem z unii europejskiej. Wiążę się z tym bowiem wymóg ogromnej znajomości formalności i przepisów związanych z unijnymi programami i procedurami. Rozliczenie dotacji wiążę się z starannym wypełnieniem wszelkich możliwych przepisów i koniecznością dochowania niezwykłej staranności przy księgowaniu wydatków. To może w niektórych wypadkach przerosnąć samych przedsiębiorców i potrzebna będzie pomoc specjalistów.

Księgowość

Niestety dla niektórych firm, zlecenie księgowości tego typu firmie zewnętrznej jest zwyczajnie za drogie. W takim wypadku należy przemyśleć zatrudnienie nowego pracownika, którego zadaniem będzie właściwie i staranne prowadzenie dokumentacji projektu, a także jego poprawne rozliczenie. Jeśli i na to nie mamy funduszy skazani jesteśmy na siebie.

Terminy

Najczęściej popełniamy błędem w kontekście rozliczania funduszy unijnych jest niedotrzymywanie terminów wynikających z umowy oraz nabywanie usług od podmiotów, które są kapitałowo lub osobowe związane z firmą, która otrzymała dotacje. Spore problemy sprawia też aneksowanie umów i sama ilość druków niezbędnych do wypełnienia. Warto się jednak postarać bo konsekwencją błędu może być nawet wypowiedzenie umowy o dofinansowanie. Doświadczenie pokazuje, że rozliczenie projektu jest wzajemnie skorelowane z poziomem prowadzenia księgowości w ogóle w danej firmie. Mówiąc wprost, jeśli księgowość jest utrzymywana na wysokim poziomie staranności i jest prowadzona precyzyjnie i dokładnie to powinniśmy sobie też poradzić z rozliczeniem projektu. Przedsiębiorstwo, które ma na tym odcinku braki i zaniedbania powinno rozważyć poszukanie pomocy w firmie zewnętrznej.

Więcej na https://dotacjenainnowacje.taxand.pl/dotacje-dla-msp/