Jakie są modele działania przedsiębiorstw w Internecie?

Bardzo chętnie wykorzystujemy mnóstwo możliwości, które daje nam dzisiaj dostęp do Internetu. W świat wirtualny coraz szerzej i chętniej przenosi się także działalność biznesowa.

Według jakich modeli mogą działać przedsiębiorcy w Internecie? Co sieć ma im do zaoferowania?

Elektroniczny biznes

Prowadzenie działalności w Internecie określone zostało mianem e-biznesu. Działalność ta opiera się na wykorzystywaniu technologii związanych bądź bezpośrednio opartych na Internecie. Obejmuje ona zarówno kontakty z kontrahentami biznesowymi, jak również relacje z klientami oraz prowadzenie sprzedaży za pośrednictwem Internetu. Współczesne pojęcie e-biznesu jest więc znacznie bardziej szerokie niż miało to miejsce kilka lat temu. Określenia tego używa się obecnie nie tylko w stosunku do firm prowadzących sprzedaż towarów za pośrednictwem Internetu, ale także w stosunku do tych firm, które korzystając z Internetu zaczęły lepiej funkcjonować.

Jakie są modele działalności w Internecie?

Biznesmeni, którzy chcą prowadzić działalność biznesową w Internecie mają do wyboru różne modele:
użyteczności;
brokerski;
abonencki;
promocyjny;
wspólnoty;
pośrednictwa informacyjnego;
stowarzyszenia;
handlowca;
producenta.

Model, który jest wybierany wyjątkowo często jest model promocyjny. W promocji sieć sprawdza się doskonale. Daje do tego wiele możliwości wyboru. Przedsiębiorca może założyć na przykład prostą lub rozbudowaną stronę internetową. Strona www – nawet ta najbardziej prosta – może sprawić, że firma zyska nowych klientów. Internet usprawnia także samo prowadzenie firmy. Dotyczy to przede wszystkim prowadzenia ksiąg rachunkowych i finansów – działów, których praca warunkuje odniesienie przez firmę sukcesu.

Internet to narzędzie, które nabiera coraz większego znaczenia także w działalności biznesowej. Może być wykorzystany do prowadzenia działalności lub do promocji firmy. Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się więc na obecność w świecie wirtualnym wybierając model działania najbardziej dla siebie korzystny.