Księga wieczysta w Internecie

Internet to naprawdę medium, w którym można znaleźć wiele bardzo różnych informacji. W formie elektronicznej są już od kilku lat prowadzone księgi wieczyste. Osoby zainteresowane kupnem danej nieruchomości mogą przejrzeć jej księgę wieczystą nie wychodząc z domu.

Wystarczy mieć komputer z dostępem do Internetu i znać numer księgi wieczystej, którą chcemy sprawdzić. To sposób nie tylko bardzo szybki i wygodny, ale także bezpłatny.

Jakie zapisy znajdują się w księdze?

Księga wieczysta prowadzona w formie elektronicznej zawiera takie same informacje jak ta prowadzona w formie tradycyjnej. Przeglądając księgę wieczystą w Internecie dowiemy się z niej jak przedstawia się stan prawny nieruchomości, czy jest ona obciążona jakimiś roszczeniami, kto i jakie ma prawa do danej nieruchomości.

Czy za wgląd do księgi trzeba płacić?

Każdy, kto chce przeglądać księgę wieczystą nieruchomości za pośrednictwem Internetu może zrobić to bezpłatnie. Opłata jest pobierana dopiero wtedy, kiedy chcemy uzyskać wypis z księgi. W zależności od tego z ilu działów księgi chcemy uzyskać wypis opłata wynosi 5-20 złotych. Aby wnieść opłatę także nie musimy udawać się do sądu do wydziału ksiąg wieczystych. Opłatę także możemy wnieść drogą elektroniczną. Aby odczytać treść zapisaną w księdze wieczystej musimy podać swój adres e-mail.

Wydruk księgi

To co widzimy na ekranie monitora możemy wydrukować. Ale nie możemy wprowadzić żadnych zmian w zapisach księgi. Możemy wydrukować jedynie wersję oryginalną. Oczywiście możemy także otrzymać wypis z księgi wieczystej w tradycyjnej, pisemnej formie. Wniosek o wydanie wypisu z księgi wieczystej w formie tradycyjnego dokumentu można złożyć za pośrednictwem Internetu.

Osoby, które chcą dzisiaj przejrzeć księgę wieczystą danej nieruchomości nie muszą się udawać się do sądu. Możemy to zrobić we własnym domu w czasie, który najbardziej nam odpowiada. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu nasze życie stało się znacznie łatwiejsze, a załatwienie wielu spraw trwa o wiele krócej.