Leasing samochodowy: poznajmy go bliżej

Form zakupu samochodów jest wiele. Można zrobić to za gotówkę, postawić na kredyt gotówkowy bądź samochodowy. Ciekawą opcją, która pozwala cieszyć się nowym autem naprawdę tanim kosztem jest leasing samochodowy. Z pewnością wszyscy o nim słyszeli, ale tak naprawdę mało kto wie, czym jest naprawdę. Spróbujemy go nieco przybliżyć.

Na czym polega leasing samochodu?

Jest to stosunkowa prosta forma finansowania korzystania z samochodu. W przypadku leasingu tak naprawdę nie my kupujemy auto, a firma leasingowa, z którą współpracę zdecydowaliśmy się nawiązać. Właścicielem pojazdu jest w związku z tym firma leasingowa. Za korzystanie z auta co miesiąc uiszczamy odpowiednią opłatę. Jednocześnie otrzymujemy za to stosowną fakturę. W przypadku firm istnieje możliwość odliczenia podatku VAT, a pozostałej kwoty faktury zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że leasing przeznaczony jest nie tylko dla firm, ale również osób prywatnych.

Co z samochodem po zakończeniu leasingu?

Opcje są dwie. Kiedy umowa leasingowa wygaśnie, możemy podjąć decyzję o wykupie auta. Kwota wykupu jest na ogół ustalana już na etapie zawierania umowy. Warto podkreślić, że na ogół jest ona znacznie niższa niż wartość rynkowa auta. W związku z tym wykupienie takiego poleasingowego samochodu cieszy się naprawdę niemałą popularnością. Decyzja o wykupie jest jednak dobrowolna. Po wygaśnięciu umowy leasingowej możemy zakończyć współpracę i nie wybierać opcji wykupu samochodu.

Jakie są zalety leasingu?

Przede wszystkim jest to tani sposób na zdobycie samochodu. Coraz częściej mówi się, że leasing samochody przewyższa inne formy zakupu auta. Płacimy wyłącznie za użytkowanie auta. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że zawarcie umowy z leasingodawcą jest zdecydowanie prostsze niż ubieganie się o kredyt w banku. Ci, którzy na kredyt nie mają szans, mogą postawić właśnie na umowę leasingową.

Leasing samochodów zdobywa coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego. Wszystko za sprawą wielu zalet, które ma ta forma posiadania auta.