Podpis elektroniczny – rozwiązanie dla biznesu

Internet jest dzisiaj wszechobecny. Służy już nie tylko zdobywaniu najnowszych informacji ze świata polityki czy sportu. Wiele firm i przedsiębiorstw w ogóle nie wyobraża sobie bez niego swojej codziennej działalności. Rozwiązaniem, które w biznesie istotnie ułatwia pracę jest podpis elektroniczny.

Zidentyfikowanie osoby w Internecie wymaga specjalistycznych działań

Podszycie się pod cudzy adres mailowy nie wymaga wcale zbyt dużego wysiłku. W przypadku kontaktów biznesowych niezwykle ważne jest, aby tożsamość obu stron była potwierdzona jednoznacznie. Wszelkie błędy mogą tu bowiem generować gigantyczne straty, których każdy biznesmen chciałby uniknąć. Na szczęście stworzono tak zwany podpis elektroniczny, który całkowicie eliminuje ryzyko pomyłki.

Podpis elektroniczny to rozwiązanie oparte na szyfrowaniu asymetrycznym. Wykorzystuje się tu dwa klucze: prywatny oraz publiczny. Kluczami określa się specjalny ciąg bitów, który charakteryzuje się szczególnymi właściwościami matematycznymi. Co to oznacza w praktyce? Zaszyfrowanie dokumentu odbywa się z podaniem parametrów jednego klucza z pary. Aby dokument następnie odszyfrować, należy podać drugi klucz. Każda osoba korzystająca z podpisu elektronicznego otrzymuje dwa klucze. Jeden z nich jest prywatny. I tego klucza należy strzec jak oka w głowie. Klucz publiczny może być z kolei znany wszystkim.

Podpisanie dokumentu przebiega w kilku etapach

Pierwszym jest oczywiście zaszyfrowanie dokumentu. Następnie zaszyfrowany dokument należy przesłać do odbiorcy, który go odszyfrowuje, wykorzystując do tego udostępniony przez nas klucz publiczny.

Podpis elektroniczny pozwala na załatwienie wielu spraw drogą elektroniczną. Nie trzeba w związku z tym nawet na chwilę opuszczać siedziby firmy. To rozwiązanie naprawdę komfortowe, które jednocześnie pozwala na ogromną oszczędność czasu. Zamiast tracić cenne minuty na wyprawę na przykład na drugi koniec miasta czy Polski możemy skorzystać z podpisu elektronicznego, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na realizację innych zajęć.