Jaką cukiernię wybrać?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy?

Choć pożyczki i kredyty są popularne i cieszą się stałym powodzeniem wśród klientów instytucji finansowych, nie zawsze stanowią najlepsze możliwe wyjście. Czasami bywa, że wzięcie kredytu może tylko pogorszyć sytuację lub jest zbędne, ponieważ istnieją inne źródła, z których można pozyskać pieniądze na obrany cel.

Jednak nie każdy kredyt jest obciążający. Warto również zainteresować się okolicznościami, w jakich kredyt gotówkowy jest jak najbardziej uzasadniony oraz potrzebny.

Gdy czas nagli lub możliwości są za małe

W większości przypadków, gdy wydatek jest planowany z wyprzedzeniem, istnieje możliwość zaoszczędzenia całości lub części niezbędnej kwoty. Są jednak takie sytuacje, które jednoznacznie wymagają sięgnięcia po wsparcie z zewnątrz. To przede wszystkim nagłe wypadki, na przykład zepsuty sprzęt sportowy, a także chęć wyjechania na wakacje (gdy trafia się niepowtarzalna okazja) lub potrzeba wyremontowania mieszkania, które jest już w złym stanie. Czasami cena wymarzonego przedmiotu czy przedsięwzięcia jest zwyczajnie zbyt duża, by dało się ją zaoszczędzić, lub trwałoby to niezwykle długo. Nikt nie chce czekać z budową domu do późnej starości, bywa też, że własny samochód staje się niezbędny do dalszego rozwoju zawodowego. To samo dotyczy okazyjnych kursów, czy też wymarzonego sprzętu elektronicznego potrzebnego do pracy. Umiejętnie wybrany kredyt gotówkowy może stanowić bardzo istotne wsparcie, nie powinien także generować zbyt dużego stresu.

Kiedy nie powinno się brać kredytu?

Z zaciąganiem zobowiązań finansowych należy postępować ostrożnie, z pełnią świadomością faktu, że będą one stanowiły obciążenie na kolejne miesiące czy lata. Istnieje przynajmniej jedna sytuacja, w której absolutnie nie powinno się brać kredytu gotówkowego, ani żadnej innej pożyczki – to spore długi, z którymi ma się problem. Branie kredytu na spłatę poprzednich, naglących już kredytów jest jedną z głównych oznak wpadania w spiralę zadłużenia i stopniowej utraty kontroli nad swoimi finansami. Dlatego też, gdy długi przytłaczają, nie powinno się nigdy doprowadzać do powstawania kolejnych.