Lokata dla nastoletniego dziecka

Skąd wziął się fenomen pizzy?

Znana praktycznie na całym świecie i powszechnie kojarzona ze słoneczną Italią. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku trafiła do nas. To oczywiście pizza. Piaseczno, Muranów czy Mokotów, w każdej dzielnicy Warszawy znajdziemy przynajmniej jedną restauracje, w której podstawowym daniem jest właśnie pizza. Skąd wziął się jej fenomen?

Pizza pochodzi ze starożytnej Grecji, ale szerzej dała się poznać, kiedy w XIX wieku została zaprezentowana jako jeden z prezentów dla ówczesnej królowej Małgorzaty

Wtedy to trafiła na salony i stała się daniem serwowanym nawet na najlepszych stołach ówczesnej Europy. Zanim jednak to się stało, była niezwykle popularna wśród włoskiego ludu, a szczególnie jeśli chodzi o uboższą część społeczeństwa. Pizza była niezwykle popularna z bardzo prostego powodu. Było to danie niezwykle tanie. Całość składała się z kilku składników, które były powszechnie dostępne, nawet dla osób biedniejszych. Nie zawierała mięsa, więc nie było potrzeby wykorzystywać do jej tworzenia zwierząt ani tym bardziej ich zabijać. Należy bowiem pamiętać, że w średniowiecznej Europie posiadanie zwierzęcia było nie tylko oznaką statusu, ale też często decydowało o przeżyciu danej rodziny. Krowa mogła dawać mleko przez kilkanaście lat. Kiedy została zabita, rodzina często najadła się ostatni raz w życiu. Kolejnym atutem pizzy było to, że przy niskich kosztach, mogła wykarmić całą rodzinę. Wszystko to decydowało zatem o jej niezwykłej popularności wśród Włochów.

Te same zalety, które rozpropagowały pizze na półwyspie apenińskim, zadecydowały o jej sukcesie w Stanach Zjednoczonych

Do ameryki pizza trafiła wraz z emigrantami. Bardzo szybko stała się popularną przekąską i daniem, które mogło być zjedzone na ulicy, bez konieczności zasiadania w restauracji. Tym samym pizza stała się jednym z pierwszych dań popularnego dziś fast-foodu. Tania, dostępna dla każdego i łatwa do zjedzenia, bez konieczności użycia noża i widelca, bardzo szybko zyskiwała popularność, zwłaszcza wśród nowojorskich robotników.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/piaseczno