Jak działa kalkulator OC?

Kalkulator ubezpieczeń OC to bardzo proste, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne i przydatne narzędzie, które pozwoli nam samodzielnie obliczyć wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie, a także, jeśli zechcemy na dobrowolne ubezpieczenie typu AC.

Jak działa kalkulator OC?

Kalkulator ubezpieczenia OC możemy dziś znaleźć praktycznie wszędzie. Udostępniają go serwisy tematyczne, zajmujące się ubezpieczeniami samochodowymi, a także same towarzystwa ubezpieczeniowe, które zainteresowane są tym, aby jak najwięcej polis zawrzeć za pośrednictwem nowoczesnych środków komunikacji, takich jak Internet. Wystawienie takiej polisy i koszty pracownika, są w tym wydaniu bowiem najniższe. Otwierając sam kalkulator, musimy być przygotowani na podanie wszelkich danych osobowych, a także informacji związanych z pojazdem, który chcemy ubezpieczyć. System zażąda od nas tych danych, które mają wpływ na wysokość składki. W przypadku osoby, która jest właścicielem pojazdu, znaczenie ma wiek oraz to jak długo dana osoba ma prawo jazdy. Im jesteśmy młodsi, a jednocześnie bardziej niedoświadczeni jako kierowca, tym niestety wyższą składkę przyjdzie nam zapłacić. Statystycznie bowiem, to właśnie młodzi kierowcy z krótkim stażem, powodują najwięcej wypadków i tym samym towarzystwo ubezpieczeniowe, zabezpiecza się przed dokładaniem do naszej polisy. Znaczenie ma też miejsce naszego zamieszkania. Jeśli jesteśmy zameldowani w mieście, gdzie jest dużo samochodów, a tym samym więcej wypadków, to stawka polisy będzie wyższa, niż w przypadku wsi lub małych miasteczek.

Kwestia pojazdu

Ważne są też dane dotyczące pojazdu, który ma podlegać ubezpieczeniu. Chodzi o jego markę, rok produkcji, przebieg oraz pojemność silnika. Marka jest ważna o tyle, że istnieją samochody, które częściej niż inne uczestniczą w wypadkach drogowych. Jeśli zatem jesteśmy właścicielem jednego z nich, to niestety musimy zapłacić więcej. Im samochód jest starszy i ma większy przebieg, tym bardziej statystycznie narażony jest na awarie lub wypadek. To niestety także oznacza dla nas wyższą składkę.