Czy Polacy chętnie oszczędzają?

Lokaty bankowe

Lokaty bankoweZałożenie lokaty bankowej jest bardzo proste. Jeśli mamy konto w banku i to właśnie w nim chcemy dokonać depozytu zrobimy to bez wychodzenia z domu pod warunkiem, że nasz bank obsługuje płatności internetowe.

Kapitał do zainwestowania

Zanim założymy lokatę należy rozważyć jaki mamy kapitał do zainwestowania – oszczędzenie. Niektóre lokaty terminowe, na przykład lokaty jednodniowe mają relatywnie wysoką kwotę minimalną czyli najmniejszą pulę pieniędzy jaka może być zdeponowana na danej lokacie. W przypadku lokaty jednodniowej w zależności od banku jest to kwota około tysiąca złotych. Od kwoty minimalnej zależy nie tylko możliwość założenia lokaty ale także jej oprocentowanie. Zwykle im wyższy kapitał tym wyższego oprocentowania możemy się spodziewać.

Lokaty terminowe

Lokaty terminowe są oprocentowane na dwa sposoby. Oprocentowanie lokat może być oprocentowaniem stałym bądź oprocentowaniem zmiennym. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez cały okres trwania depozytu, a zmienne ulega zmianie w sytuacji zaistnienia warunków określonych w danej umowie. W tym warto zwrócić uwagę na długoterminowe lokaty progresywnie gdzie oprocentowanie wzrasta wraz z długością lokaty. Generalnie zasada jest taka, ze im dłużej trwa lokata tym więcej na niej zarobimy. Jeśli więc dysponujemy większym kapitałem i jesteśmy pewni, że nie będziemy musieli nim obracać w ciągu najbliższego roku warto postawić na lokatę roczną. Szczególnie jeśli nasz kapitał jest większy, na przykład powyżej 10 tysięcy złotych możemy negocjować wyższe niż w standardzie oprocentowanie. Chociaż obecnie konkurencja między bankami wymusza dogodne oprocentowanie na lokatach krótkoterminowych w tym tych najbardziej popularnych trzymiesięcznych. Innymi lokatami jakie mamy do wyboru są lokaty 6 miesięczne, 9 miesięczne a najdłuższe deponują pieniądze na 36 miesięcy.

Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/lokata-zysk,1.html

Jeśli dysponujemy dużym kapitałem warto wybrać lokatę rentierską. Zysk wypracowany na niej jest wypłacany w stałych odstępach czasowych na wskazany rachunek a kapitał nadal pracuje na kolejny okres. Przy odpowiednio dużym depozycie jest to wypłacana co określony okres czasu „pensja”.