Wszystko o aparatach ortodontycznych

Jakie są przeciwwskazania do założenia aparatu ortodontycznego? Najczęstszymi przeciwwskazaniami są choroby miazgi zęba, choroby przyzębia oraz tkanek otaczających ząb. Jeszcze kilka lat temu dużym przeciwwskazaniem były alergie na niektóre stopy metali.

Jeżeli pacjent jest uczulony np. na nikiel, powinien poinformować o tym lekarza, by uwzględnić leczeniu aparat, który będzie zbudowany z tworzywa o odpowiednim składzie chemicznym.

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas leczenia?

O zęby trzeba dbać zawsze a w trakcie leczenia aparatem stałym szczególnie, tzn. należy więcej czasu poświęcić na higienę tak by wszystkie powierzchnie zębów i elementy aparatu oczyścić starannie. Służą do tego specjalne akcesoria do dbania o aparat i zęby, takie jak Irygator, specjalne szczoteczki, wyciorki, pasty, płyny do płukania ust. Dbałość o higienę w tym szczególnym czasie pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji i przyczynić się do sprawnego (może nawet szybszego) wyleczenia wady ortodontycznej. Wszystkie te zabiegi wymagają trochę dodatkowej pracy i zręczności manualnej ale pacjenci zwykle doskonale sobie z tym radzą. Przerwy między zębami. Nakładające się na siebie zęby. To częste problemy ortodontyczne u dzieci.

A jeśli ortodonta stwierdzi u kilkulatka wadę zgryzu, jak można mu pomóc?

Wadę zgryzu u dzieci między 4 a 12 rokiem życia daje się skorygować za pomocą aparatów ruchomych. Rozwijają one np. kości szczęki i żuchwy, jak również wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mięśni otaczających jamę ustną, dzięki czemu wszystkie zęby stałe mogą się wyrżnąć. Aparat taki nie jest na stałe przymocowany do zębów, trzeba więc pilnować, żeby dziecko nosiło go w nocy i przez 6-8 godzin w dzień. Nie wolno robić kilkudniowych przerw, bo leczenie ortodontyczne nie da efektów. Czy można wyprostować zęby starszemu dziecku? Oczywiście. Obecnie za pomocą aparatu stałego (nie wyjmuje się go z ust) można prawidłowo ustawić zęby nawet dorosłym. Przeznaczony jest on dla osób powyżej 13 roku życia. Potrafi wiele zrobić dla ładnego uśmiechu.