Sposób na zgrany zespół

Co warto wiedzieć o astmie oskrzelowej?

Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną znaną też jako dychawica. Zwykle jest spowodowana infekcjami o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, choć zdarza się i tak, że za jej powstanie odpowiedzialny jest stres.

Pacjenci, którzy się z nią zmagają odznaczają się ograniczoną w istotny sposób wydolnością dróg oddechowych, a jednym z największych problemów, jakie generuje jest ten, który mówi o coraz większej grupie osób mających tego rodzaju problemy.

Objawy astmy oskrzelowej

Gdy w grę wchodzi astma oskrzelowa objawy choroby najczęściej związane są z problemami, na jakie napotyka powietrze, które przepływa przez oskrzela. Mamy więc do czynienia między innymi z kaszlem, uciskiem, obrzękiem błony śluzowej oraz z świstami, które da się usłyszeć podczas oddychania. Astmatycy najwięcej problemów mają jednak z nagłymi napadami duszności, te bowiem ustępują zwykle dopiero po podaniu odpowiednich leków.

Początkowo objawy astmy oskrzelowej mogą być mylone z tymi, jakie charakteryzują zapalenie oskrzeli, sygnałem alarmowym jest jednak ich powtarzalność. Właśnie ona sprawia zresztą, że lekarze relatywnie łatwo są w stanie zdiagnozować chorobę. Znacznie bardziej skomplikowane jest określenie, co jest jej przyczyną, a wiedza ta w istotny sposób ułatwia planowanie procesu leczenia.

Skąd się bierze astma oskrzelowa

Pytanie o to, skąd się bierze astma oskrzelowa, jest tym, które w największym stopniu nurtuje tak samych lekarzy, jak i naukowców. Znalezienie na nie odpowiedzi ma szczególnie duże znaczenie obecnie, gdy systematycznie rośnie grupa pacjentów zmagających się z tą chorobą. Dziś jesteśmy już niemal pewni, że o zachorowaniu na astmę w dużej mierze decydują czynniki genetyczne. Nie możemy jednak zapominać także o czynnikach środowiskowych, których znaczenie również jest trudne do zakwestionowania. Wśród tych ostatnich najczęściej mówi się o dymie nikotynowym i zanieczyszczeniu powietrza. Co ważne, czynniki te mogą nie tylko wywoływać astmę, ale i nasilać jej objawy utrudniając skuteczne leczenie.