Jak wybrać kolory do pokoju dziecięcego?

Pokój dziecięcy rządzi się własnymi prawami – to królestwo wyobraźni, dziecięcej fantazji i zabaw. Urządzenie pokoju dla kilkulatka musi być kompromisem pomiędzy jego często szalonymi pomysłami, a gustem i budżetem rodziców. Dlatego warto zaprosić mieszkańca pokoju do wspólnej zabawy w urządzanie. Już na etapie wyboru kolorów ścian pole do popisu będzie ogromne – producent farb z pewnością się o to postara. Oto garść pomysłów i inspiracji, przełamujących standardowe reguły i przyzwyczajenia.

Różowy i niebieski

Przyjęło się, by pokoje dziewczęce malować na odcienie różu, a chłopięce na niebiesko. Oczywiście, jeśli dziecko podziela ten pomysł, można się jak najbardziej trzymać tego standardu. Jednak o wiele ciekawsze jest przełamywanie go z pomocą nowych rozwiązań i barw. Często okazuje się, że dziecko preferuje dość zaskakujące rozwiązania. Dlaczego pokój dziecięcy nie może być pomarańczowy lub zielony? A może połączenie tych barw? Producenci farb do wnętrz chętnie wychodzą naprzeciw najbardziej szalonym dziecięcym pomysłom. Bardzo ładnie prezentują się wzory wymalowane na ścianach, na przykład białe obłoczki na błękitnym tle lub kontur baśniowego zamku.

Farby tablicowe

Niektóre dzieci uwielbiają malowanie po ścianach. To oczywiście bywa kłopotliwe dla rodziców, zmuszonych do regularnych remontów. Dlatego niejeden producent farb ma w swojej ofercie farby tablicowe. Pokryta nimi ściana zachowuje się jak czarna tablica – można po niej pisać i malować różnokolorową kredą, a potem bez problemu usuwać efekty tej pracy twórczej wilgotną gąbką. Taki produkt oferuje między innymi Dulux.

Szczególne ozdoby

Warto również rozważyć styropianowe panele 3D jako ozdobę dziecięcego pokoju. Nie są drogie, można więc często je wymieniać. Istnieje także możliwość łatwego malowania ich farbami emulsyjnymi na rozmaite kolory. Panele przyklejone do ścian lub mebli to prosty, tani i efektowny sposób na odmienienie wnętrza. Sprzyja mu dodatkowo łatwość montażu i dostępność bardzo różnych wzorów, zarówno ze styropianu jak i z gipsu.