Jak wybrać właściwy obóz dla młodzieży

Nowe formy organizacji wypoczynku sprawiły, że turystyka młodzieżowa zmieniła się w Polsce nie do poznania. Do dyspozycji młodych ludzi są dziś wyjazdy zagraniczne, obozy tematyczne czy fabularne. Czym zatem kierować się przy wyborze najlepszego dla nas obozu?

W Polsce czy za granicą?

Współcześni rodzice muszą przede wszystkim podjąć decyzję czy wysłać swoje dziecko na obóz odbywający się w Polsce, czy na zagraniczny wyjazd. Bułgaria, Hiszpania, Chorwacja czy Grecja kuszą gwarantowaną pogodą, słońcem, ciepłym morzem. Dodatkowo dziecko ma perspektywę poznania nowego kraju i zwiedzenia atrakcyjnych miejsc, które dotąd znało jedynie z opowiadać czy lekcji geografii. Jednocześnie rodzicom wydaję się, że w Polsce dziecko będzie jednak bezpieczniejsze, a także mają gwarancję, że w każdej chwili mogą je po prostu odebrać z obozu. Dlatego decyzja nie jest tutaj łatwa. W dużej mierze powinniśmy sprawdzić, kto jest organizatorem danego wyjazdu. Musimy mieć świadomość, że organizacja obozu za granicą jest logistycznie większym wyzwaniem i jeśli decydujemy się na wysłanie dziecka na taki wyjazd, musimy mieć pewność, że organizator ma odpowiednie doświadczenie. Na zorganizowane opcje turystyki młodzieżowej należy też wysyłać nieco starsze dzieci, które skończyły już trzynasty rok życia.

Obóz aktywny czy bierny?

Obozy współcześnie dzielą się na te, gdzie obowiązuje wypoczynek w formie aktywnej oraz biernej. W dużym skrócie różnica polega na tym, że podczas aktywnego wypoczynku dzieci mają mniej czasu wolnego i większy nacisk kładziony jest na zorganizowanie im wycieczek, zwiedzanie czy wyjazdy. W przypadku obozów z wypoczynkiem biernym należy się liczyć z tym, że wypoczynek w tym wydaniu będzie miał charakter raczej stacjonarny. Nasz wybór zależy tutaj od charakteru naszego dziecka. Jeśli lepiej czuje się, jeżdżąc cały dzień na rowerze, to właściwszym wyborem będzie oczywiście wypoczynek aktywny. Być może jednak nie lubi ono poruszać się nieustannie i codziennie wyjeżdżać z obozu. W takim przypadku lepiej zdecydować się na obóz, gdzie program jest trochę mniej napięty.