Jaką karmę kupić dla kociąt?

Karmy dla kotów można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Oprócz karmy dla kotów dorosłych w sprzedaży jest także karma dla kociąt. Karma przeznaczona dla kociąt może być zarówno sucha jak i mokra; gdy kotek trafia do naszego domu ma najczęściej mniej więcej 3 miesiące. Oba rodzaje karmy są wiec dobre. Ale wybierają karmę dla kociąt musimy o pewnych rzeczach pamiętać szczególnie.

Karma dla kociąt: jak wybierać?

Układ pokarmowy kociąt jest jeszcze stosunkowo wrażliwy. Kocięta też bardzo szybko rosną, a do tego są niezwykle energiczne. Oznacza to, że mają bardzo duże wymagania pokarmowe. Jeśli dojdziemy do wniosku, że dla naszego kociaka najlepsza będzie sucha karma, zwróćmy uwagę, czy przypadkiem dla delikatnych jeszcze szczęk kotka wybrana karma nie okaże się zbyt twarda? Pamiętajmy też, że pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia kot zacznie zmieniać mleczne uzębienie na stałe; gdy karmimy go suchą karmą, a on właśnie gubi mleczne zęby, namoczmy mu karmę w małej ilości chłodnej, przegotowanej wody. Bardzo ważne jest, aby karma, którą kupujemy była odpowiednio zbilansowana. Pod pojęciem dobrze zbilansowanej karmy kryje się taka, która zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju kotka składniki odżywcze. Karma dla kociąt przez pierwszych kilka miesięcy ich życia powinna nie tylko dostarczać mu dużej ilości energii, ale być również lekkostrawna: nie może nadmiernie obciążać ich delikatnego układu pokarmowego.

Jaki powinien być skład karmy dla kociąt?

Duża ilość mięsa to podstawowy warunek, który powinna spełniać karma dla kociąt. Jednak w przypadku kociąt nie może to być przypadkowo mięso, gdyż nie każde jest dla nich wartościowe. Najwięcej łatwo przyswajalnych składników odżywczych zawiera mięso drobiowe i jagnięcina. Stąd też dobrze byłoby, gdyby w kupowanej przez nas karmie dla kociąt znajdował się przynajmniej jeden z tych rodzajów mięsa. Zwróćmy też uwagę na to, czy w karmie nie ma zbyt dużej ilości składników pochodzenia roślinnego: organizm kotów niezbyt dobrze przyswaja białko roślinne.