Jaka powinna być dobra farba do mebli drewnianych?

Jaka powinna być dobra farba do mebli drewnianych?

Odnowienie mebli drewnianych jest tak samo możliwe jak pomalowanie ścian czy sufitów. Jeżeli się opatrzyły lub po prostu zniszczyły, można tchnąć w nie nowe życie poprzez malowanie farbą do mebli drewnianych. Jedną z najważniejszych decyzji jest tylko kwestia, jaką farbą pomalować meble, a możliwości wybory są po prostu bardzo duże.

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, warto podkreślić, że farby do mebli drewnianych są różnorodne, a podstawową ich zaletą jest zastosowanie do produkcji innowacyjnych technologii. Dobra farba do mebli drewnianych to specjalna mieszanka, dzięki której meble będą wyglądały zupełnie jak nowe.

Farby do drewna

Bazę do produkcji farb do mebli drewnianych z jednej strony stanowią rozpuszczalniki akrylowe, z drugiej natomiast rozpuszczalniki alkaidowe. Dobre farby do mebli drewnianych to przede wszystkim impregnaty koloryzujące, bejce oraz farby mocno kryjące.

Impregnaty koloryzujące posiadają bardzo przydatne w czasie malowania właściwości. Nie tylko zabezpieczają malowane powierzchnie przed uszkodzeniami (zarówno mechanicznymi, jak i chemicznymi), ale także umożliwiają nadanie drewnu odpowiedniego koloru. Jego ostateczna wersja może powstać na przykład w wyniku zmieszania wybranych impregnatów. Impregnaty bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku drewnianych mebli ogrodowych, ponieważ zabezpieczają je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Bejca

Farba do mebli drewnianych w postaci bejcy charakteryzuje się tym, że za jej pomocą można nie tylko nadać meblom kolor, ale także uodpornić je na uszkodzenia. W uzasadnionych przypadkach, o ile nie są stosowane lakierobejce, warto meble pomalować cienką warstwą lakieru.

Kryjąca farba do mebli drewnianych (na przykład szybkoschnąca emalia Dulux Rapidry)w zasadzie nie powinna być rozcieńczana, ponieważ stanowi doskonałej jakości gotowy produkt. Należy nakładać ją cienkimi warstwami, zachowując odpowiednie odległości czasowe.

Jaką farbą pomalować meble? Impregnatem koloryzującym, bejcą czy farbą kryjącą? Każda z nich będzie dobra, a wybór należy do Ciebie.