Mierzenie warunków pogodowych

Określanie dokładnej pogody w danej chwili jest istotne dla ogromnej ilości procesów i czynności tak w naszym życiu prywatnym, jak nawet znacznie bardziej w naszej działalności ekonomicznej. Dlatego jako społeczeństwo posiadamy masę stacji pogodowych, jakimi obstawiony jest cały kraj, jak również możemy zakupić własne urządzenia pomiarowe tego typu, by poznawać warunki panujące w interesującym nas miejscu, a nie kilka kilometrów obok. Ze względu na szczególne warunki terenu czy bezpośredniego sąsiedztwa możliwe są bardzo duże różnice w tym, co będą pokazywać urządzenia prywatne i publiczne.

Stacja meteo – co nam pokazuje?

Typowa stacja meteo to urządzenie ogólnodostępne. Można po prostu wpisać jej adres internetowy w wyszukiwarce i od razu znajdziemy wskazania i wykresy przygotowywane przez nią na bieżąco.

W stacji najważniejsza jest temperatura i to ona jest pokazywana jako pierwsza. Na wykresach znajdziemy temperaturę aktualną oraz maksymalną i minimalną danego dnia. Pojawi się też wykres pokazujący temperaturę minuta po minucie.

Zaraz potem jest wilgotność, szczególnie ważna dla wszelkiej maści budowlańców. Wilgotność prezentowana jest jako procent wilgotności teoretycznie maksymalnej i pokazywana jest na wykresach w taki sam sposób, jak obserwowaliśmy temperaturę.

Bardzo istotna jest też kolejna wartość wyliczana przez stację meteo, czyli zmiany ciśnienia. Wartości podawane są w hektopaskalach.

W dalszej części raportu można znaleźć inne wskaźniki, które mogą być przydatne dla przemysłu i nas samych. Jest to między innymi punkt rosy, natężenie promieniowania słonecznego oraz tak zwana temperatura odczuwalna, która jest miarą złożoną z temperatury realnej, wilgotności oraz wiatru.

Sam wiatr także jest bardzo dokładnie badany przez stacje meteo. Otrzymujemy informacje o jego natężeniu w danym czasie, sile podmuchów wiatru oraz oczywiście o jego kierunkach.

Dane ogólnodostępne zamykane są przez informacje o opadach, czyli ich natężeniu w danym czasie i o statystykach dobowych.