Na co zwracać uwagę wybierając pompę ciepła?

Gdy zastanawiamy się nad zakupem pompy ciepła, na początku zwykle wydaje się nam, że poszczególne rozwiązania tego typu tylko w niewielkim stopniu różnią się między sobą. Im jednak więcej wiemy na ich temat, tym lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, w przypadku których to nie cena powinna być najważniejszym czynnikiem analizowanym podczas zakupu. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Po pierwsze – parametry techniczne

Trudno polemizować z tym, że to właśnie rodzaj zastosowanych technologii i czynników ma decydujące znaczenie dla sposobu funkcjonowania pompy ciepła. Wśród tych parametrów, na które zwraca się uwagę w pierwszej kolejności, wymienia się przede wszystkim wydajność grzewczą oraz współczynnik sprawności. Duże znaczenie powinna mieć jednak dla nas również maksymalna temperatura zasilania systemu, emisja hałasu oraz ilość czynnika chłodniczego. Dane techniczne poszczególnych pomp można znaleźć na stronach ich producentów, takie źródło informacji nie przez wszystkich jest jednak uznawane za najwierniejsze. Szczególnie wartościowym rozwiązaniem może być więc przeanalizowanie tak zwanego DTR-u, a więc karty katalogowej, która jest dołączona do etykiety energetycznej.

Po drugie – funkcjonalność i wyposażenie

Już na etapie wyboru pompy ciepła (zobacz tutaj) wskazane jest też określenie, jakie jej funkcje powinny być realizowane przez tego rodzaju urządzenie. Tylko wtedy będziemy w stanie upewnić się, że pompa, która znalazła się w centrum uwagi, posiada odpowiednie wyposażenie. Znakomitym przykładem może być choćby wielkość pompy, jeśli bowiem zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową ma odpowiadać potrzebom niewielkiej rodziny składającej się z trzech albo czterech osób, można zdecydować się na urządzenie kompaktowe. Jeśli jednak ma być ono większe, taka pompa okaże się w naszym przypadku rozczarowaniem.

Po trzecie – producent

Wybierając pompę ciepła nie powinno się podejmować niepotrzebnego ryzyka sięgając po rozwiązania oferowane przez mało znanych producentów. Tylko naprawdę dobre firmy z dużym doświadczeniem mogą zapewnić produkty w pełni satysfakcjonujące.