Najbardziej powszechne mity na temat pizzy

Pizza to jedno z najbardziej znanych włoskich dań – nic więc dziwnego, iż mieszkańcy słonecznej Italii zajadają się nią niemal codziennie. Jednak popularność tego przepysznego placka z dodatkami już wiele lat temu przekroczyła granice Półwyspu Apenińskiego. Dzisiaj każdego roku sprzedaje się 5 miliardów kawałków tego dania. Takie liczby robią wrażenie. Jednak wokół pizzy narosło wiele mitów – i to często bardzo nieprawdziwych. Czas na ich obalenie.

Pizza to fast food

Wiele osób uważa, iż pizza to potrawa z gatunku fast food. Nic bardziej mylnego. Przypomnijmy – typowy fast food jest przygotowywany szybko i często bez należytej staranności. Tymczasem przygotowanie doskonałego placka z dodatkami zajmuje trochę czasu – najlepsi eksperci w tej dziedzinie często zostawiają ciasto do wyrośnięcia nawet na 24 godziny. Poza tym przygotowanie pizzy wymaga staranności i dużego doświadczenia.

Pizza jest niezdrowa

Twierdzenie o tym, iż pizza jest niezdrowa to kolejny mit, który narósł wokół tej potrawy. Badania przeprowadzone przez naukowców z mediolańskiego Instytutu Badań Farmaceutycznych zdają się przeczyć tej teorii. Według badaczy spożywanie pizzy nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na raka przełyku (i to aż o 59%), ale także chroni przed miażdżycą i spowalnia procesy starzenia. A to wszystko dzięki zawartym w potrawie pomidorom. Oczywiście wiele zależy od tego, w jaki sposób i z jakich składników jest przygotowywana pizza. Wrocław zaprasza do pizzerii, w których włoskie placki z dodatkami są najwyższej jakości.

Pizza tuczy

Czy pizza tuczy? To powszechne pytanie, które zadaje sobie wiele osób. A tymczasem odpowiedź jest prosta – wszystko, co jemy w nadmiarze jest tuczące. W przypadku pizzy występuje podobna zależność, jak w przypadku makaronów: najbardziej tuczące są dodatki. Zatem klasyczne placki (z serem mozzarella, pomidorami i ziołami) na pewno nie przyczynią się do nadmiaru kilogramów (o ile będą spożywane z umiarem). Natomiast osoby chcące ograniczyć kaloryczność potrawy powinny unikać tuczących dodatków.

Pizza to potrawa na tyle popularna, iż mogłoby się wydawać, ze na jej temat wiemy już niemal wszystko. A tymczasem wciąż nie brakuje pewnych mitów, które często mijają się z prawdą. Warto je obalać.