Na jaką sumę ubezpieczyć dom?

Solary – poznaj odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania

Osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w solary nie ukrywają, że mają wiele pytań. Bardzo często nie mogą doczekać się na nie odpowiedzi, warto więc zastanowić się nad tym, jak zmienić taki stan rzeczy. O co zatem pytamy najczęściej?

Jak dopasować solary do posiadanej przez nas instalacji grzewczej?

Dopasowanie solarów nie musi być wcale oparte na losowości, jeśli jednak chcemy, aby zostało wykonane dobrze, musimy odpowiedzieć sobie na przynajmniej kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, jakie jest dzienne zużycie wody, nie można jednak nie zapytać się i o to, jakie ma być przeznaczenie kolektorów. Inaczej wybiera się solar, który ma przede wszystkim ogrzewać wodę użytkową, inaczej zaś taki, który koncentruje się na ogrzewaniu wody w nasienie. Nie bez znaczenia jest też pytanie o to, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup, czynnik cenowy nadal ma bowiem do odegrania poważną rolę.

Jakie kolektory najlepiej sprawdzą się w polskich warunkach?

Choć wielu ekspertów otwarcie polemizuje z tym przekonaniem, nasi rodacy, którzy zastanawiają się nad korzystaniem z odnawialnych źródeł energii, często obawiają się tego, że lokalny klimat nie jest im przychylny. W tym przypadku najlepiej stawiać na kolektory próżniowe, te bowiem posiadają lepszą izolację termiczną niż ta, z jaką mamy do czynienia w kolektorach płaskich. Latem oba typy kolektorów przynoszą porównywalne efekty (choć przewagę mają kolektory płaskie), zimą jednak to kolektory próżniowe zapewniają wyższe zyski ciepła.

Czy można samemu zainstalować solary?

Kolektory słoneczne to rozwiązania, które generują spore koszty, nic zatem dziwnego, że często mamy do czynienia z próbami ich obniżenia. Najlepiej zrobić to oszczędzając na współpracy z instalatorami, z pewnością więc dobrą wiadomością będzie ta, która mówi, że w przypadku małych instalacji jest to możliwe. Oczywiście, powodzenie samodzielnego montażu jest też w dużym stopniu uzależnione od starań producenta solarów i od jego gotowości do udzielania instrukcji. Zawsze warto też pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma doświadczenie profesjonalnych instalatorów.