Sprzedaż obrazu. Krok po kroku

Bywa, że wpadniemy w kłopoty finansowe, ale wiemy, że nasi rodzice zostawili nam obraz, który wedle rodzinnej legendy, wart może być fortunę. Zastanawiamy się jak go sprzedać i jednocześnie szybko uzyskać środki, które będą adekwatne do jego wartości. Tymczasem nie jest to prosta sprawa.

Dom aukcyjny

Szybkie uzyskanie pieniędzy za sprzedaż obrazów jest praktycznie niemożliwe. Chyba że wystawimy dane dzieło na aukcje internetowe i spróbujemy swojego szczęścia w licytacji. Jednak jeśli nie pracujemy jako rzeczoznawca dzieł sztuki i nie mamy pojęcia, na czym polega sprzedaż obrazów, to nawet jeśli uda nam się sprzedać dany przedmiot, to nie mamy szans uzyskania ceny, o jakiej marzyliśmy.

Innym sposobem jest udanie się do komisu. Tam oczywiście pracownicy przyjmą od nas obraz na deklarowaną przez nas kwotę i ten zostanie wystawiony na sprzedaż. Jednak nadal nie będziemy w stanie dokładnie określić, ile ten jest wart. Wyjątkiem jest oczywiście znany i ceniony lombard gdzie na etacie jest rzeczoznawca dzieł sztuki. Najkorzystniej jednak jest zanieść dzieło do domu aukcyjnego, który nie tylko wyceni nam go uczciwie, ale też zadba o sprawdzenie jego autentyczności i przygotuje całą dokumentację potrzebną do licytacji.

Czas i opłaty

Niestety sprzedaż obrazu na aukcji trwa dość długo. Musimy się przygotować, że może to zająć nawet pół roku, a jeśli obraz jest unikatowy pod kątem kolekcji czy malarza lub też pochodzi z zagranicy, to nawet dłużej. Wynika to z faktu, że obraz nie jest sprzedawany nigdy osobno, ale na zorganizowanej aukcji, gdzie występuje w otoczeniu innych dzieł sztuki. Dodatkowo długo trwa przygotowanie wszelkich formalności, które są niezbędne przed wystawieniem obrazu na aukcje. Niestety musimy być też przygotowani na koszta. Oczywiście nie będziemy zmuszeni nic płacić, ale za swoje usługi, dom aukcyjny pobierze sobie prowizje od sumy, którą uzyska z licytacji. W zależności od tego, co wystawiliśmy na sprzedaż, prowizja ta może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://desa.pl/pl/pages/9/jak-sprzedac