Ubezpieczenie nie tylko dla zmotoryzowanych

Ubezpieczenie nie tylko dla zmotoryzowanych

Ubezpieczenie OC dotyczy oczywiście przede wszystkim kierowców pojazdów motorowych. Jak się jednak okazuje, również rowerzysta może wykupić tego typu ubezpieczenie. Ma to całkiem dużo sensu, gdyż przecież kolarz także może być sprawcą wypadku.


Dla kogo ubezpieczenie OC?

Wydaje się, że wszyscy kierowcy wiedzą czym jest ubezpieczenie OC, gdyż przynajmniej teoretycznie każdy powinien je posiadać. Niemniej jednak, wielu kierowców nie zgadza się z tym, że ubezpieczenie tego typu jest faktycznie potrzebne. Warto więc bliżej przyjrzeć się tej kwestii.

Co to właściwie jest?

Na wstępie oczywiście należy przedstawić czym właściwie jest ubezpieczenie oc. Jest to tak zwane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli ubezpieczony doprowadzi do kolizji na drodze nie będzie musiał płacić odszkodowania, gdyż zrobi to za niego ubezpieczyciel. Jest to więc tak naprawdę ubezpieczenie własnych błędów.

Więcej informacji dostępnych na stronie http://www.mtu24.pl/ubezpieczenie-oc-komunikacyjne/

Obowiązek posiadania ubezpieczenia

Jak już wcześniej napomknięto, kupno ubezpieczenia OC nie jest wyborem kierowcy, lecz jego obowiązkiem. Przepisy prawne w Polsce jasno określają, że każdy kierowca musi mieć wykupione ubezpieczenie oc. Wydaje się, iż dzięki temu wielu osobom udało się uniknąć dużego wydatku związanego z wypłatą odszkodowania.

Kto powoduje wypadki?

Oczywiście, ubezpieczenie OC najbardziej przydaje się kierowcom, którzy jeżdżą niezbyt odpowiedzialnie. To oni właśnie najczęściej powodują wypadki przez swoją nieroztropną jazdę. Tym nie mniej, nie tylko tacy kierowcy doprowadzają do wypadków. Również ci najostrożniejsi czasem powodują wypadki. Zdarza się, że uważny kierowca spowoduje wypadek czy to z racji niskich umiejętności kierowania samochodem, czy też gorszego samopoczucia lub choroby.

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów

Jak się okazuje, również kierowcy pojazdów bezsilnikowych takich jak rowery mogą wykupić ubezpieczenie oc. Czy jednak jest im ono faktycznie potrzebne? Wydaje się, że kierowcom samochodów ubezpieczenie OC przydaje się w zdecydowanie większym stopniu. Tym nie mniej, w wypadku roweru z samochodem czasem to rowerzysta może być winny. Wyrządzone przez rower starty natomiast wcale nie muszą być małe. Ponadto, rowerzyści mają dużą styczność z pieszymi, którzy również nieraz biorą udział w wypadkach. Warto zauważyć, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa nie tylko koszty związane z naprawą samochodu, ale również z leczeniem urazów odniesionych wskutek wypadku. Dlatego też, osoby regularnie jeżdżące na rowerze powinny poważnie zastanowić się nad ubezpieczeniem,