Porady dla podróżujących samochodem

Przekonywanie do zasadności inwestowania

Przekonywanie do zasadności inwestowaniaGłównym celem strategicznym, jaki stawiają sobie dzisiaj działające na polskim rynku fundusze, jest przekonanie nieprzekonanych do idei inwestowania. Niestety samo słowo inwestowanie ma w polskiej świadomości dość negatywne konotacje, lub przynajmniej niesie ze sobą poczucie ryzyka strat.

W rzeczywistości jednak inwestowanie nie musi być niebezpieczne – wszystko zależy od tego, jakie instrumenty inwestycyjne lub jakie rynki konkretnie są obsługiwane przez daną firmę. Naturalnym jest, że każdy fundusz inwestycyjny ma unikalną strategię dochodzenia do określonych wyników, różne są też prognozy oraz założenia realizowane przez poszczególne fundusze. Klient przed przystąpieniem do uczestnictwa w danym systemie powinien więc dokładnie zapoznać się nie tylko z tym, jakie były ostatnie notowania funduszy, ale także jaka jest filozofia marki, jej tradycje i cele. To mówi bardzo wiele o samym podejściu inwestora do gry i rynków, jego stabilności i konserwatyzmu. 

Rożne rodzaje funduszów inwestycyjnych

Faktycznie na polskim rynku funkcjonują z powodzeniem zarówno fundusze nastawione na bardzo szybki zysk w krótkiej perspektywie czasu jak i takie fundusze jak Legg Mason, które przede wszystkim stawiają na stabilizację i pewność. Te pierwsze chętnie sięgają po rozwiązania mało stabilne, ale dynamicznie się zmieniające instrumenty pochodne, takie jak krótkoterminowe kontrakty CFD, waluty lub coraz popularniejsze opcje binarne. Przewidzenie trendów w tych sektorach ma jednak dużo więcej wspólnego z hazardem czy zgadywaniem, aniżeli rzetelną analizą wskaźników rynkowych i parametrów czy danych statystycznych zbieranych ze wszystkich sektorów gospodarki. Te drugie, jak Legg Mason właśnie, zdecydowanie chętniej sięgają po sprawdzone instrumenty inwestycyjne, które nie niosą ze sobą zbędnego ryzyka – nawet jeśli jednocześnie nie są w stanie zapewnić skoku wartości portfela o kilkadziesiąt procent.

O czym należy pomyśleć wybierając fundusz?

Wybierając konkretny fundusz warto więc dokładnie zastanowić się nie tylko nad samą marką funduszu, jego kapitałem czy pochodzeniem i filozofią. Istotne jest odpowiedzenie sobie na własne pytania – czemu takie oszczędzanie lub inwestowanie ma służyć. Inne metody odkładania na przyszłe lata powinni bowiem wybrać ludzie martwiący się tylko i wyłącznie o własną emeryturę, blisko zakończenia pracy zawodowej, a zupełnie inne metody adresowane są do ludzi młodych, zakładających dopiero rodziny i planujących sposoby na zabezpieczenie własnej małżonki lub dziecka na różne wypadki w niedalekiej przyszłości. A każdy fundusz zna te potrzeby i potrafi dopasować idealny produkt lub usługę do potrzeb swojego klienta.