Wszystko o papierowych dziennikach zajęć pozalekcyjnych

Wszystko o papierowych dziennikach zajęć pozalekcyjnychTradycyjne dzienniki zajęć szkolnych to bardzo dobrze znany nam przedmiot. Niewiele osób jednak wie, że prócz dzienników do zajęć obowiązkowych, znajdziemy także dziennik zajęć pozalekcyjnych. Nie każdy nauczyciel decyduje się na jego skrupulatne wypełnianie, choć z pewnością warto się do tego przyłożyć i faktycznie korzystać z papierowego dziennika zajęć pozalekcyjnych.

Jak wygląda taki dziennik?

Dziennik zajęć dodatkowych nie różni się właściwie zbytnio od tradycyjnych, papierowych dzienników, używanych do zajęć obowiązkowych. Podobnie jak one, jest on zazwyczaj formatu A4. Czasem posiada miękką, a czasem twardą oprawę. Ze względu na charakter zajęć, taki dziennik jest zwykle nieco cieńszy.

Do jakich zajęć przeznaczony jest dziennik?

Dziennik zajęć dodatkowych przeznaczyć możemy do różnego rodzaju zajęć, odbywających się po obowiązkowych lekcjach. Najczęściej wykorzystuje się go podczas kółek zainteresowań, zajęć specjalistycznych, dydaktyczno-wyrównawczych i przeróżnych kursów. Z powodzeniem może być on także używany do przeróżnych zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz do gimnastyki korekcyjnej, a także gier i zabaw ogólnorozwojowych.

Kto powinien prowadzić dziennik zajęć dodatkowych

Według rozporządzenia MEN dziennik zajęć pozalekcyjnych powinien być uzupełniany przez każdego nauczyciela, który takie zajęcia prowadzi. Dotyczy to nie tylko szkół, ale także przedszkoli i innych placówek oświatowych. Warto więc, by szkoły zaopatrzyły się w odpowiednią ilość takich dzienników.

Co zawiera taki dziennik zajęć?

W omawianym dzienniku zajęć znajduje się wiele informacji, zarówno na temat zaangażowania poszczególnych uczniów w dane zajęcia, jak i na temat samych tych zajęć. Przede wszystkim znajdziemy tam miejsce na listę uczestniczących w zajęciach uczniów, których nazwiska wpisać należy w porządku alfabetycznym. Poza tym taki dziennik zawiera także programy zajęć oraz ich poszczególne tematy. Dodatkowo posiada rubryki na wiele innych koniecznych informacji, na przykład pozwala notować obecność uczniów, oceniać ich postępy, a także prowadzić notatki z poszczególnych lekcji.

Sprawdź ofertę Wydawnictwa Edulex.